« back

Wrestling

Trevor Burdick
Trevor Burdick First Team

School: Sonoraville

Grade: 10, 126, He won his second GHSA individual title along with area and sectional tournaments on his way to a 31-2 record.

Ethan Dendy
Ethan Dendy First Team

School: McCallie

Grade: 12, 152, A three-time state finalist, he finished this year with a 31-1 record and his first state championship.

Judah Duhm
Judah Duhm First Team

School: McCallie

Grade: 12, 182, He was a two-time state champion and finished this year with a 32-1 record.

Knox Fuller
Knox Fuller First Team

School: Bradley Central

Grade: 12, 145, He?s bound for West Point after winning his fourth state championship and finishing this season with a 58-0 record.

Chris Henderson
Chris Henderson First Team

School: Ridgeland

Grade: 12, 220, The Reinhardt recruit closed out his prep career with his second consecutive individual title and a 55-1 season record.

River Henry
River Henry First Team

School: McCallie

Grade: 11, 285, A prep nationals finalist and a two-time state finalist, he finished with a 36-2 record on the way to his first state title.

Alonzo Heyward
Alonzo Heyward First Team

School: Central

Grade: 12, 160, The Pounders? most consistent wrestler the last three years, he posted a 37-3 record and secured his first state title.

T.J. Hicks
T.J. Hicks First Team

School: Bradley Central

Grade: 12, 113, The University of Tennessee at Chattanooga signee won his third state title this year and finished the season with a 51-1 record.

Tyler Hunt
Tyler Hunt First Team

School: Sonoraville

Grade: 10, 120, He is a two-time state champ and is coming off a 37-1 season in which he also won at McCallie and was named the Burnt Mountain Classic outstanding wrestler.

Colton Landers
Colton Landers First Team

School: Cleveland

Grade: 12, 132, A three-time state finalist, he had a 42-2 record on the way to his first state championship.

Jacob Mariakis
Jacob Mariakis First Team

School: Ridgeland

Grade: 10, 138, He overcame shoulder surgery to finish 18-0, winning his first GHSA championship plus area and sectional titles.

Truman Ross
Truman Ross First Team

School: Hixson

Grade: 12, 220, This year brought him his first state title, which capped a 35-3 season.

Chuckie Thurman
Chuckie Thurman First Team

School: Heritage

Grade: 12, 126, A three-time state champ, he also set state and national records with 572 takedowns to go with 41 pins and a 62-1 record.

Khamari Whimper
Khamari Whimper First Team

School: Baylor

Grade: 12, 170, After winning his second state title, he won a national prep championship to finish the season with a 36-1 record.

Alex Whitworth
Alex Whitworth First Team

School: McCallie

Grade: 8, 108, The youngster put himself in line to become the state?s third five-time champ, finishing with a 29-2 record.

Jonah Bird
Jonah Bird Second Team

School: Red Bank

Grade: 11, 145,

Ian Clark
Ian Clark Second Team

School: Sonoraville

Grade: 12, 132,

Conner Duffy
Conner Duffy Second Team

School: Baylor

Grade: 9, 160,

Griffin Green
Griffin Green Second Team

School: Ringgold

Grade: 11, 145,

Cederick Harris
Cederick Harris Second Team

School: Hixson

Grade: 12, 138,

Brock Herring
Brock Herring Second Team

School: McCallie

Grade: 12, 132,

Jeremy Holloway
Jeremy Holloway Second Team

School: Notre Dame

Grade: 10, 106,

Cole Ingram
Cole Ingram Second Team

School: Lafayette

Grade: 12, 170,

Griffin Jarrett
Griffin Jarrett Second Team

School: Chattooga

Grade: 9, 106,

Jordan Lewis
Jordan Lewis Second Team

School: Northwest Whitfield

Grade: 12, 195,

Cole Luallen
Cole Luallen Second Team

School: Trion

Grade: 11, 138,

Austin Mathews
Austin Mathews Second Team

School: Bradley Central

Grade: 12, 152,

Ryan McElhaney
Ryan McElhaney Second Team

School: Bradley Central

Grade: 12, 132,

Jeffery Skeen
Jeffery Skeen Second Team

School: Ringgold

Grade: 9, 106,

Zane Williams
Zane Williams Second Team

School: Boyd-Buchanan

Grade: 12, 152,

Caleb Adkins
Caleb Adkins Third Team

School: Bradley Central

Grade: 12, 160,

Logan Blevins
Logan Blevins Third Team

School: Trion

Grade: 11, 195,

Isaac Coffman
Isaac Coffman Third Team

School: Central

Grade: 12, 145,

Malik Coleman
Malik Coleman Third Team

School: Dalton

Grade: 11, 152,

Braden Jarvis
Braden Jarvis Third Team

School: Gordon Lee

Grade: 11, 170,

Alex Mears
Alex Mears Third Team

School: Chattooga

Grade: 9, 220,

Mason Reiniche
Mason Reiniche Third Team

School: Baylor

Grade: 10, 152,

Michael Robles
Michael Robles Third Team

School: Northwest Whitfield

Grade: 12, 285,

Devon Suddeth
Devon Suddeth Third Team

School: Red Bank

Grade: 12, 220,

Daniel Uhorchuk
Daniel Uhorchuk Third Team

School: Signal Mountain

Grade: 8, 106,

Zach Ward
Zach Ward Third Team

School: McCallie

Grade: 10, 120,

Jake Wells
Jake Wells Third Team

School: Trion

Grade: 12, 182,

Landon Wheaton
Landon Wheaton Third Team

School: Soddy-Daisy

Grade: 12, 126,

Justin Wheeler
Justin Wheeler Third Team

School: Chattanooga Christian

Grade: 12, 152,

Tony Wilson
Tony Wilson Third Team

School: Soddy-Daisy

Grade: 10, 145,

Ben Smith
Ben Smith , Coach

School: Bradley Central

Coach, Smith?s Bradley Central Bears rallied from two losses to rival Cleveland to repeat as state duals and traditional champions. Along the way they also won the region traditional championship. ?It was nice to repeat, but what I was really proud of was that as a team we faced some adversity but stayed focused and rebounded,? he said. ?I am so pleased for the wrestlers, but we are fortunate to have the coaching staff that we have ? Justin Anglin, Bryant Blackman, Dustin Catlett and Shawn Cordell.?