« back

Boys Cross Country

Dylan Carmack
Dylan Carmack , First Team

School: McCallie

Senior-He was the first Blue Tornado runner with an individual state title, winning the Division II-AA race.

Walt Douglas
Walt Douglas , First Team

School: Coahulla Creek

Sophmore-He placed in the top Junior in each of his six meets this season.

Alex Gass
Alex Gass , First Team

School: Heritage

Freshman-She had eight top-Sophmore finishes and helped the Lady Generals finish second in the Georgia Class AAAA meet.

Jackson Goodwin
Jackson Goodwin , First Team

School: Baylor

Senior-He won three meets and was Sophmoreth in the Division II-AA state meet, earning all-state honors.

Logan McKenzie
Logan McKenzie , First Team

School: McMinn Co

Senior-The 2015 Tennessee Wesleyan runner finished in the top five in four of his five meets.

Reed Oscar
Reed Oscar , First Team

School: McCallie

Senior-He won the Tennessee Classic, had three top-Sophmores in his four meets and was all-state.

Alex Sumida
Alex Sumida , First Team

School: Baylor

Senior-He had one league victory and registered top-Sophmore finishes in seven of his eight meets.

Gus Whitman
Gus Whitman , First Team

School: Chattanooga Christian

Senior-The Region 4-A/AA champion won three times in all, placed no lower than ninth in his Sophmore meets and was all-state.

Jonathan Boyd
Jonathan Boyd , Second Team

School: Home School

Freshman

John Carlson
John Carlson , Second Team

School: Baylor

Junior

Ale Diaz
Ale Diaz , Second Team

School: Signal Mountain

Senior

Parker Marshall
Parker Marshall , Second Team

School: McCallie

Junior

Jack Marshall
Jack Marshall , Second Team

School: Ooltewah

Senior

Daniel Mihaescu
Daniel Mihaescu , Second Team

School: Collegedale Academy

Junior

Thomas Porter
Thomas Porter , Second Team

School: Signal Mountain

Sophmore

Hank Warren
Hank Warren , Second Team

School: Boyd-Buchanan

Junior

Nelson Eiselstein
Nelson Eiselstein , Third Team

School: McCallie

Junior

Ryan Gebelein
Ryan Gebelein , Third Team

School: Heritage

Junior-

Henson McClain Gibbs
Henson McClain Gibbs , Third Team

School: Northwest Whitfield

Junior

Wes Nation
Wes Nation , Third Team

School: Baylor

Senior

Anders Pokela
Anders Pokela , Third Team

School: Baylor

Junior

Jerryd Tennyson
Jerryd Tennyson , Third Team

School: Heritage

Sophmore

Jan Gautier
Jan Gautier , Coach

School: Baylor

Coach-There were no Brandon Lords or Simon Holdens in Gautier's sixth season as 1's boys' coach - guys who have won individual state championships. There was just a solid core of runners who won the Front Runner City Championships, were named the Chattanooga Cross Country League team of the year and finished fourth in the Division II-AA state meet. "This was the best team I've coached since taking over the varsity," Gautier said. "It wasn't one standout like in the past, it was several. We had five guys making the all-league team, and that's quite an accomplishment for the team itself."